Млин Вигдора Варшавського

веломаршрут Млин Зігварда ВаршавськогоПаровий млин Вигдора (Зігварда) Варшавського – один з головних символів Новоукраїнки. Збудували його у 1894 році на правому березі річки Чорний Ташлик із цегли, виготовленої на місцевому цегляному заводі. Завдяки своїм габаритам ця п’ятиповерхова будівля виділяється на тлі загальної забудови й варта того, щоб відвідати її.

Особливості веломаршруту

  • Дорожне покриття: асфальт 60%, ґрунт 40%
  • Відстань: 71 км
  • Висоти: ↑ 601, ↓ 591
  • Координати: 48.320523, 31.526548
  • Складність: висока
  • Маршрут: GPX

Млин названий іменем його власника, купця-промисловця Вигдора Варшавського, проте на початку свого існування був відомий як Мельзавод №3. Тоді цей паровий млин був найсучаснішим на всьому Південному Заході та вважався одним із флагманів у своїй галузі. Для водопостачання цього величезного підприємства на річці Чорний Ташлик спеціально побудували дамбу. Випускали тут багато сортів борошна, велика доля якого йшла на експорт. За добу Млин Варшавського відвантажував по 30 вагонів борошна.

Про продукцію Вигдора Варшавського знали навіть у Західній Європі. На першому поверсі розміщався паровий двигун, на інших – верстати та німецьке борошномельне обладнання. Працював млин на вугіллі, яке видобували в Олександрії. Млин Варшавського пропрацював пів століття. Тут працювали у три зміни, кожна по 30 робітників, а за гудком, який сигналізував про початок зміни, звіряли час у Новоукраїнці.

У 1986 році спробували відновити споруду й добудували частину зруйнованого млина. І хоча товщина стін млина – 1 метр, а побудований він з якісної цегли на розчині, в який для міцності додавали яєчний білок, з кожним роком він руйнується все більше та більше. У міськраді Новоукраїнки розробили проект, який передбачає реставрацію млина та будівництво готельно-розважального комплексу, але потрібні 25 мільйонів гривень від інвесторів поки що так і не знайшли.

На сьогоднішній день паровий млин Варшавського включений до реєстру пам’яток загальнодержавного значення та чекає на своє відновлення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *