130-річний водяний млин у селі Тернівка на Кіровоградщині – це історичний пам’ятник, який був збудований у 1889 році на березі річки Синюха. Колись тут молотили зерно на борошно, яке потім експортували. Ну а назвали «Бенчиків млин» на честь мецената Бенца, за гроші якого його й збудували. Зараз тут ведуться відновлювальні роботи та висаджено фантастичне лавандове поле.
Особливості веломаршруту
- Відстань: 133 км
- Дорожне покриття: асфальт 40%, грунт 60%
- Висоти: 971, 995
- Координати: 48.498037, 30.743782
- Складність: висока
- Маршрут: GPX
Млин будувався 10 років. Задіяні були як місцеві жителі, так і німецькі інженери. У власності мецената він був до 20-х років ХХ століття. На території був як сам млин, так і магазин, де зберігали зерно і борошно – це була двоповерхова споруда, до якої із млина йшли рейки, по яких вагонетками перевозили зерно або борошно до млину і навпаки. Після націоналізації радянською владою Бенчиків млин ще трохи протримався, але за десять років вийшов з ладу і більше не ремонтувався. Зараз це похмура напівзруйнована будівля, яка все ще чекає на своє відновлення.
Товщина стін млина – близько 1 метра. Споруду будували так, щоб вона могла витримати паводок, адже розташувався млин на самому березі, й колись Синюха була більш повноводною. З однієї сторони будівля млина – триповерхова, з іншої, яка ближче до води – чотириповерхова.
Біля млина можна побачити жорна, за допомогою яких все й працювало – користувалися ними протягом 100 років. Хоча млин простояв без уваги багато десятиліть й потроху руйнувався, він все ще виглядає в більш-менш гарному стані, як колись був створений.
В ті давні часи Бенчиків млин був одним із найважливіших економічних центрів усього Новоархангельського району й обслуговував і саму Тернівку, і навколишні села і містечка. Тут працювали жителі усіх прилеглих територій. Зараз млин є культурним спадком й чудовою можливістю познайомитися з історією села та подивитися, як усе колись було.