Замок-палац Вінберга

vinberg 4Замок-Палац Вінберга – єдиний палац на території Кіровоградської області, побудований у ХІХ столітті. Подейкують, що це копія одного з палаців російських вельмож в Санкт-Петербурзі. Заходиться замок в селищі Ясинуватка, поблизу річки Інгулець. Це місце зі столітньою історією, яке переносить в часи панів та вельмож, які їздили в каретах та розважались на балах.

Особливості веломаршруту

  • Відстань: 68 км
  • Дорожне покриття: асфальт 85%, грунт 5%, бетон 10%
  • Висоти: ↑ 387, ↓ 393
  • Координати: 48.745658, 32.892755
  • Складність: середня
  • Маршрут: GPX

Велосипедний маршрут до палацу Вінберга може розпочинатися як у Кропивницькому і йти через Суботці, Знам’янку та Пантаївку, так і в самій Знам’янці, до якої можна дістатися залізницею. В цьому разі до палаці Вінберга буде близько 20 кілометрів.
Палац Вінберга розташований в мальовничому місці: берег Інгульця, поля, ліс, дві великі водойми на місці вугільних кар’єрів. Палац побудовано в еклектичному стилі, що поєднує в собі різні композиційні прийоми.

Будівля має два поверхи та 16 кімнат з високими стелями. У великій залі багатії проводили бенкети та бали. З трьохповерхової вежі відкривались неймовірні краєвиди. Колись садибний комплекс включав купальні, стайні та приміщення для прислуги. Біля палацу були тераси, на яких росли фруктові дерева.

У ХІХ столітті палац належав сім’ї Вінберг. Єлизавета Вінберг отримала село Ясинувата у спадок від матері й деякий час проживала тут зі своїм чоловіком генерал-майором Василем Вінбергом. Після окупації українських земель більшовиками в палаці розмістили школу. Потім будівлю використовували як інтернат для дітей з особливими потребами. У 90-х роках його закрили.

В 1997 році будівлю віддали в оренду жіночому монастирю. На жаль, монастир фактично довів її до повного зубожіння: зрізані й продані металеві балкони, балки, ковані ворота. У 2004 році пожежа знищила практично все, залишивши тільки голі стіни. Настоятельку монастиря після пожежі знайти не змогли. На сьогодні збереглись лише стіни колись вишуканого, дорогого палацу. Крізь цеглу проросли дерева. На підлозі залишились частинки плиток з оригінальними візерунками ХІХ століття. Відновлювати цю будівлю не збираються – занадто багато зруйновано. Тож поспішіть її побачити, поки природа ще не поглинула палац повністю!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *