Морозівський вугільний розріз – одне з найпривабливіших місць для велосипедного туризму! Це шестикілометровий кар’єр Г-подібної форми, наповнений чистою водою бірюзового кольору. Розташований вугільний розріз в Олександрійському районі Кіровоградської області біля сіл Пантаївка, Морозівка та Новоселівка.
- Відстань: 66 км
- Дорожне покриття: асфальт: 50%, грунт 50%
- Висоти: ↑ 551, ↓ 523
- Координати: 48.687225, 32.916281
- Складність: середня
- Маршрут: GPX
Особливості веломаршруту
Велосипедний маршрут до Морозівського кар’єру має декілька варіантів й може пролягати як через Аджамку, Медерове, Пантазіївку та Пантаївку, так і через Суботці та Знам’янку. В першому випадку маршрут більше підійде для МТБ, а в другому – для гравійних та шосейних велосипедів.
Кар’єр використовували з 1970 по 2009 рік для видобутку бурого вугілля. Через 6 років роботи він увійшов до складу «Олександріявугілля» – найбільшого підприємства Дніпровського буровугільного басейну. Вугілля тут залягало практично під поверхнею землі, тому його добували в кар’єрі відкритим способом – просто викопували за допомогою спеціальної промислової техніки. У вугільній промисловості таке місце називають «розріз». Вугілля у формі брикету використовували в побуті. Тут працювали понад 15 тисяч працівників та видобували 10 млн тон вугілля на рік. Гігантські роторні екскаватори вагою 4000 тонн, потужні промислові пристрої й 300-метровий транспортно-відвальний міст – головна унікальність цього місця. Міст виготовлено в Німеччині майже 100 років назад – таких в Україні більше немає.
Поряд з кар’єром розташувалось село Морозівка, більшість мешканців якого у свій час були працівниками кар’єру. Після банкрутства підприємства люди переїхали в інші міста в пошуках роботи, й село практично зникло.
На початку двохтисячних підприємство стало приносити збитки та невдовзі закрилось. Зараз це велика територія, покрита водою, на поверхні якої видніються машини-гіганти. «Кладовище екскаваторів» – ще одна назва Морозівського вугільного розрізу.
Саме великі механізми та особлива атмосфера закинутого місця й приваблюють сталкерів. В деяких місцях схили круті та можуть осипатись, тому, підходячи до кар’єру, варто дотримуватись правил безпеки. До речі, об’єкт знаходиться під охороною, однак через гігантські розміри периметр не огороджений.
Морозівський вугільний розріз – це наглядний приклад того, що сила природи більша, ніж сила людини. Ґрунтові води поступово піднімаються й затоплюють залишки машин. Зараз глибина кар’єру сягає понад 20 метрів. Ще декілька років – і тут буде лише водойма з кришталево чистою водою, тому, щоб побачити величезний крокуючий екскаватор та міст довоєнних часів, не відкладайте велоподорож до Морозівського вугільного розрізу на потім!