Хутір Надія – це одна з найбільш унікальних історико-культурних пам’яток України та справжня гордість Кіровоградщини! Це державний заповідник-музей, який було засновано на території садиби, що належала класику української літератури, видатному драматургові, театральному діячеві кінця XIX – початка XX ст. Івану Карповичу Тобілевичу (Карпенко-Карому). Хутір Надія часто називають «Меккою українського театру»!
Особливості веломаршруту
- Відстань: 34,5 км
- Дорожне покриття: асфальт 40%, грунт 50%, бруківка 10%
- Висоти: ↑ 321, ↓ 274
- Координати: 48.470222, 31.969493
- Складність: середня
- Маршрут: GPX
Спокійний та вільний від машин велосипедний маршруту пролягає через Карловку, Шевченково, Івано-Благодатне та Овсяниківку й веде до державного музею-заповідника. До комплексу садиби входять: батьківська хата, меморіальний будинок, приміщення літературно-меморіального музею, парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва «Хутір Надія» площею 11 га і ставок. Встановлено пам’ятник-погруддя І. Карпенка-Карого. Заснована садиба була у 1871 році на землі, що дісталася у спадщину дружині Тобілевіча, Надії Карлівні Тарковській. Саме на спомин про неї він і дав назву садибі, яка стала родинним гніздом і його творчою майстернею.
Спочатку сім’я Тобілевичів вела тут скромне власне господарство. З того часу збереглися «Батькова хата» і стара чумацька криниця. Після повернення з трирічного політичного заслання навесні 1887 року Іван Тобілевич обирає садибу постійним місцем проживання, оселяється тут і перетворює його на мальовничий куточок рідної природи – за його власним висловом, «оазис в степу».
На хуторі Надія ним написано 11 п’єс із 18, які увійшли в золотий фонд національної класичної драматургії. Це «Сто тисяч», «Хазяїн», «Сава Чалий», «Гандзя», «Батькова казка», «Гріх і покаяння», «Паливода XVIII століття» та інші.
Справжня окраса Хутора – столітні могутні дуби, що вражають своєю кремезністю та міццю. Іван Карпович переймався ідеєю посадити дубову алею, а щоб було це не лише його справою, пропонував кожному своєму гостю посадити дерево. Свого часу тут посадили по дубку Михайло Старицький, Марко Кропивницький, Марія Заньковецька, Панас Саксаганський, Максим Рильський та багато інших відомих людей. Тепер ця прекрасна тіниста алея дубів – нагадування про тих, хто бував у цьому благодатному місці.
Вшановуючи пам’ять про видатного драматурга, у 1956 році в його колишній Садибі створено заповідник-музей І. К. Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія (постанова Ради Міністрів Української РСР від 01 серпня 1956 року № 908).